ALAPÍTVÁNY
Mikrokozmosz Művészeti Alapítvány
Kiemelten közhasznú alapítvány
Az alapítványt a Liszt Ferenc Zeneiskola igazgatója Bernáth Magdolna és igazgatóhelyettese, Csupor László 130 alapító taggal 1992–ben hozta létre. Céljai között elsősorban olyan anyagi erőforrás létrehozása szerepel, amellyel, mint civil szervezet: segíteni tudja a zeneiskolába járó gyermekek tanulását. (Pl. tandíj kedvezmény, táborozási támogatás, hazai és külföldi versenyeken részvétel segítése), Lehetőségeivel segíti a vonószenekar, fúvós zenekar cserekapcsolatait, támogatja a regionális, országos versenyeken való részvételt, családi bérletes hangversenyek szervezésével segíti megalapozni egy felnövekvő nemzedék, hangverseny-látogató közönséggé nevelését. Segíti pedagógusnak, tanulónak a szakmai továbbképzésekre való eljutást.
- Kuratórium elnök: Dr. Kerekesné Pytel Anna
- Kuratórium titkára: Zsilinszkyné Zóka Márta
- Kuratórium tagjai: Dr. Miklós Endre, Törőné Cseke Ildikó, Kecskés Miklós
- Felügyelő bizottság elnöke: Karbuczky Zoltán
- Felügyelő bizottsági tag: Hornyák Józsefné
- Cím: 7400 Kaposvár, Vasvári Pál utca 1.
- Adószám: 19195111-1-14
- Bankszámlaszám: OTP 11743002-20086907
- Telefon / fax: 82/416 112
Művészeti Iskolás táncversenyek
Szakmai beszámoló
2024.03.03-án a Kaposvári Sportcsarnokban (Körcsarnokban) rendeztük meg a Művészeti iskolák, tánciskolások versenyét.
A rendezvény támogatói: Az NTP és a Kulturális és Innovációs Minisztérium
Kaposvár Megyei Jogú Város
Pályázati támogatása 1 000 000 Ft
A pályázati program címe: Tehetségnevelés versennyel . A pályázati támogatást a Sportcsarnok terembérletére, , a zsűri, pontozó bírók tiszteletdíjára, jutalmazásra (serleg, oklevél, könyv, pendrive ), étkeztetésre használtuk fel.
A rendezvényt támogatták technikai segítséggel a szülők,
További támogatók: Mikrokozmosz Művészeti Alapítvány önkéntesei. Szponzorok.
A nevezettek számától függően, elődöntő, középdöntő és döntő került megrendezésre korosztályonként és osztályonként. A dobogósok érmeket, okleveleket, az első helyezettek pendrive-ot, könyvet, a további helyezettek könyvet, úszásra belépőt kaptak. Mindenki nyertes volt a verseny végén, a kiesettek is egy éremmel térhettek haza, hogy a későbbi időkben is emlékezzenek arra, hogy részt vettek ezen a versenyen. Igyekeztünk látványossá tenni a rendezvényt. A rendezvényen több "magas osztályos" felnőtt páros tartott bemutatót, hogy hova lehet eljutni. Szendvicsekkel, süteménnyel üdítővel folyamatosan kínáltuk a résztvevőket. Felajánlott tollat, reklámanyagot kaptak.
Tánciskolás és Művészeti Iskolás táncversenyen 47 kategóriában 354 versenyző indult.
Korosztályok: Mini,
Gyermek I.
Gyermek II.
Junior I.
Junior II.
Ifjúsági
Felnőtt, (aki középiskolás és az adott évben betölti a 18. évét.)
Táncnemek: Standard, Latin minden korosztályban
Kategóriák: kezdő, középhaladó, Haladó
Formációkban korosztályok: Gy.I-GY.II. ( összevont)
Jun-I-jun-II. (összevont)
Ifjúsági (14-17 éves)
Felnőtt (18-tól),
Formációkban: táncnemek: standard, latin (minden korosztályban)
Kategóriák: Lány, Páros, Vegyes (minden korosztályban)
Kűrök: szóló, páros, duó (ezeken belül standard és latin)
Open kategória lehetséges (igazolt sportolóknál)
A versenyre benevezett versenyzők különböző korosztályokban, standart és latin-amerikai táncokban indulhattak. A továbbjutás feltételei: elődöntő. középdöntő, döntő fokozatokban történt. Az elődöntőbe minden versenyző részt vett és a zsűri döntése alapján jutottak tovább a középdöntőbe, majd a középdöntőbe és végül a döntőbe.
A verseny három fordulós volt, amely igen nagy koncentrációt, fegyelmezettséget kívánt minden versenyzőtől. Akik a döntőbe bejutottak, azoknak is nagy kihívás volt, mert a három fordulót fizikailag és lelkileg is úgy kellett végig táncolni, hogy a legjobb formájukat tudják nyújtani. Azok, akik már csak nézői voltak a versenynek, példa volt a döntősök tánctudásának megfigyelése. Azonosulás azzal, hogy ők hogyan csinálnák. Megfigyelhették a tanult lépések stílusos megformálását, a fej, kéztartások összhangját. Megtapasztalhatták, hogy milyen sportszerű, hogy egymásnak tapsolhatnak a szép bemutatókon.
Az elődöntőben való részvétel több szempontból fontos. A versenyzők között vannak olyan táncosok, akik először vettek részt a versenyen. A részvétel önmagában már egy siker, mert a helyi, iskolai, kistérségi versenyek győzteseként kerülhettek be az országos versenybe.
Ünnepélyes bevonulás, bemutatkozás, iskolánként. Fontos a közönség, a többi résztvevő elhelyezése annak érdekében, hogy egymást láthassák, megtapsolhassák. Már a bemelegítésnél is fontos, hogy lehetőségük legyen zenére a formáció, a térformák nyugodt kipróbálása.
Nagy örömmel vették át a bemutató után, az eredményhirdetés ünnepélyes pillanatában díjakat, tárgyi jutalmakat. A kivetítőn többször megjelentek az eredmények.
Az eredményhirdetés során, a díjátadáson minden résztvevő emléklapot, oklevelet kapott. A győztesek pendrive-ot, könyveket kaptak a serlegek mellé.
A jó hangulat, jó előkészítés, korrekt zsűrizés az elődöntő során segítette a továbbjutókat, de segítette azokat a versenyzőket is, akik nem jutottak tovább.
A verseny minden percében érezni lehetett a felkészítő tanárok, a versenyzők, a zsűri felelősséggel teli megjelenését, a versenyszellem pozitív megnyilvánulását.
Támogatók:
Beszámoló a CSSP-NEPTANC-MO-2023-0115
„Hagyományőrzés néptánccal” pályázatunkról
A CSSP-NEPTANC-MO-2023-0115 - „Hagyományőrzés néptánccal” pályázatunk keretén belül a következő programokat sikerült megvalósítani, a Körtönye-Galagonya ifjúsági néptánc-csoportokkal és a gyermektánccsoportokkal.
A legnagyobb segítség volt, hogy a műhelymunkákat, táncházainkat élő népzenei előadókkal, táncházvezetőkkel tarthattuk meg. A táncházvezetések mellett új koreográfiát tanítottak be néptánccsoportunknak, így folytatni tudtuk a tavaly elkezdett, szatmári táncok tanulását.
Ez azért is fontos volt, mert közbe jött egy nyár, és újabb táncosok is csatlakoztak az ifjúsági csoportokhoz.
Az élő zenei előadás, amelyet több alkalommal is átélhettek a gyerekek olyan zenei hangulatot teremtettek, amit sem szóval, sem videó bemutatásával nem lehet pótolni.
Valamennyi próba után még tovább maradtak, szerettek volna még táncolni, s ez nekünk nagyon fontos tapasztalat volt. Az újonnan bekerült táncosok is hamar beilleszkedtek a csoportba, s ez is a pályázat segítségével erősödhetett. Eredménynek mondhatjuk azt is, hogy a szülők körében ezek a találkozások is sokat segítettek abban, hogy egymással is találkozhattak, beszélgethettek, látták, hogy gyermekeik jó helyen vannak.
Ezek közül kiemeljük a sikeresen megtartott programokat hagyományos programjainkat:
Családok bevonásával táncházak szervezése, támogatása 5 alkalommal
Néptánc rendezvények szervezése Kaposváron és falvakban, Kaposmérő, Mernye, Toponári városrész, Kaposvár város programjaiban. (Park avatás, Március 15, Idősek hónapja, kiállítás- megnyitó) Egyre több meghívást kaptak a csoportjaink. Iskola-estek, Gyermeknap, Falunapok ( Kaposmérő, Taszár) Jótékonysági est,
Rendezvények segítése, művészeti csoportjaink közreműködésével: Nemzeti ünnepeink Toponáron, Kaposváron (Lorántffy iskola, Kinizsi iskola, Berzsenyi iskola)
Májusfa állítás, majd kitáncolás, telephelyeinken jubileumi fellépések.
Az ifjúsági csoportjaink Szédibaba, és Körtönye csoport már igényelte is, hogy folytassuk a tavaly elkezdett műhelymunkákat, a közös táncházi programokat. A hétvégi (péntek) műhelymunkákat 5 alkalommal, a tervek szerint sikerült megtartani. Célunk az volt, hogy az elkezdett koreográfiát átismételjük, az új táncosoknak megtanítsuk és új koreográfiával bővítsük a művészeti csoportjaink műsorát.
Szerdánként még külön kérték, hogy jöjjünk össze a Református Gyülekezeti Házban is, aminek nagyon örültünk, mert érződött, hogy jól összekovácsolódott táncos közösségek lettek. Észre lehetett venni a viselkedésükön, az öltözködési szokásukon, a fonott hajak hétköznapokon is viselt szokásaiból, hogy a hagyományokat cselekvésben, életvitelben is magukénak érzik.
" A Kicsinyek Kórusainak XVII. Országos Fesztiválja szakmai program megvalósítását 2024. évben a Magyar Művészeti Akadémia támogatta."
Tizenhetedszerre énekeltek a csengő hangú kicsinyek
1986-ban, 38 évvel ezelőtt a Munkácsy Mihály Gimnázium aulájában csendült fel először az ország minden irányából Kaposvárra érkezett dalosajkú kicsinyek kórusa. „Nagyok voltak a kicsik” - így irt az akkori Somogy Hírlap. Azóta már felnőttek azok a gyermekek és csodák-csodája már az ő gyermekeik is énekelnek a fesztiválon, amelyet szombaton tizenhetedik alkalommal rendeztek meg a kaposvári református templomban. Kerekesné Pytel Anna főszervező elmondta: Petró László lelkipásztor nemcsak szívügyének tekintette a rendezvényt, de köszöntő gondolataival is arra biztatta a gyermekeket, hogy az énekléssel nemcsak magunknak, de másoknak is örömet adhatnak.
– Kaposvár mindig szívesen fogadja a kicsinyek kórusait – így köszöntötte Dér Tamás, Kaposvár alpolgármestere a dalosajkú 320 énekest , karnagyokat. Felidézte, mikor különböző kórusokban mekkora élmény volt számára az éneklés.
A fesztivál Bárdos Lajos 125., míg Szőnyi Erzsébet születésének 100. évfordulója előtt is tisztelgett.
– Jó volt hallani a sok tapsot, mert mindegyik kórus olyan fegyelmezetten, olyan felkészülten állt a dobogóra, hogy a zsűri nehezen tudott szólni a meghatottságtól –mondta el Kerekesné Pytel Anna. Az egyházi és világi művek váltották egymást. A Liszt-díjas Tóth Ferenc valamennyi találkozón részt vett és könnyeivel küzdött, amikor arról beszélt, hogy milyen példaértékű ez a találkozó, amit Kaposvár két évenként megszervez.
– Milyen nagy boldogság lenne, ha Magyarországon, Kodály országában minden iskolában lenne ilyen lelkes éneklő közösség – tette hozzá. A kaposvári Kodály iskolások mindkét kórusa Arany Diplomával, országos dicsérettel, a Pécelről érkezett Rutafa Gyermekkar és a Gödöllőt képviselő Erkel Ferenc Általános Iskola Kórusa Arany Diplomával, Év Kórusa címet kapott. Színvonalas műsorukkal gazdagították a vastapssal kísért székesfehérvári Bárdos Lajos Gyermekkar, és a budapesti Szent Angéla Ferences Általános Iskola kicsinyeinek előadását. A péntektől vasárnapig tartó programot a Mikrokozmosz Művészeti Alapítvány szervezte sok-sok támogatóval, mint például a Magyar Művészeti Akadémia és Kaposvár város Önkormányzata.
Pro Urbe kitüntetésben részesítette alapítványunkat Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzata