MUNKATÁRSAK / VARJAS TAMÁS
Varjas Tamás
Nagy szeretettel köszöntök mindenkit, aki a művészetek után érdeklődik! Azon belül is a néptánc, a népzene és a népi hagyományok iránt érdeklődőket, hisz ezt a tanszakot képviselem intézményünkben!
A Mikrokozmosz Alapfokú Művészeti Iskola néptánc tanáraként dolgozom, immár 2010 óta. E becses, számomra kedves oktatói munka során, a legjobb tudásom szerint adom át a magyar népi kultúra hagyományait a gyermekeknek.
Már kisgyermek korom óta táncolok, így a pályaválasztás során egyértelmű volt a célom, hogy néptánc pedagógus legyek. Tanulmányaimat tanítói végzettséggel alapoztam meg a Kaposvári Egyetemen, majd Budapesten a Magyar Táncművészeti Egyetemen végeztem „Bsc”, illetve „Ma” képzést. Tanulmányim mellett már megkezdtem a pedagógusi munkát, így 2009 óta gyűjtöm és tágítom tapasztalataimat a néptánc oktatás terén. A képzések során több módszerrel, módszertannal ismerkedhettem meg, melyeket a saját tapasztalataim, módszereim ötvözetével alkalmazok a mindennapi tanítás során.
A tanítás során „Gustav Mahler” gondolata az, amit a legjobban magaménak érzek:
"A hagyományőrzés nem a hamu imádása, hanem a tűz továbbadása."
…és miért a néptánc?
„...Játszom én és táncolok,
Játszom én, mint sok dolog.
Látszom fénybe és tükörbe,
Játszom egyre, körbe-körbe.
Játszom én és néha este fölkelek,
s játszom, hogy akik alusznak, gyerekek.”
(Kosztolányi Dezső)
A néptánc fejlesztő hatása komplex és sokrétű. Aki ebbe a közösségbe belép megtapasztalhatja, hogy fejlődik a téri tájékozódása, az idő érzékelése és az erőkifejtés tartományához kapcsolódó készségek, képességek. A tánc fejleszti azokat a motoros képességeket és készségeket, melyek összeköttetésben állnak a saját test érzékelésével, a tér és az idő érzékelésével, a mozgásügyességgel, koordinációval, egyensúlyérzékeléssel. Mind ezek jótékony hatása mellett a közösség összetartó ereje és támogatása a legkimagaslóbb.